Kongsberg Jazzfestival. Hvert år i uke 27.
1.-4. juli 2015
Kongsberg jazzfestival

Programhistorie Kongsbergjazz

Kongsberg Jazzfestival har en fantastisk programhistorie. Her finner du en oversikt over hvem som har gjestet oss siden 1970. Listen inkluderer blant annet Stevie Wonder, BB King, Diana Krall, Herbie Hancock, Dee Dee Bridgewater, Jamie Cullum, Pat Metheny, Sonny Rollins, Chick Corea, Bobby McFerrin, Weather Report, Stan Getz, Dizzy Gillespie, John Scofield, Dianne Reeves, Charles Mingus, Bo Diddley, Joshua Redman, Buddy Guy, Ornette Coleman, Nigel Kennedy, Madrugada, Kaizers Orchestra, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Radka Toneff, Röyksopp, Sonic Youth, Cassandra Wilson, Jan Garbarek, Art Blakey & the Jazz Messengers, Sonny Stitt, Philly Joe Jones, Archie Shepp, Jack Dejohnettes, John McLaughlin. Dave Holland, Gary Burton, Thad Jones, Johnny Griffin, David Liebman, Art Pepper, Kenny Garret, Branford Marsalis

2014

Oversikt finner du her

2013

Diana Krall + The Real Thing
Kaizers Orchestra + Frank Znort Quartet
Hellbillies m/Ola Kvernberg + Mathias Eick
Bluesfest: Robben Ford + Matt Schofield
Jon Christensens 70-årsfest
Jaga Jazzist
Dianne Reeves
Branford Marsalis
Come Shine
Damer i Blues m/ London Community Gospel Choir
Avanthagen
Klubb BLÅ: Mmm
Ivar Grydeland
Petter Wettre Next Generation m/Verneri Pohjola
Olga Konkova
Ulf Myrvold Band
Motsol
Glogerjazz
Mechanical Fair: Ola Kvernbergs prisvinnerkonsert
Prisutdeling DNB-prisen + Drammen Storband
Jentekonsert m/Damer i Blues
Maj Britt Andersen
Frank Gratkowski Quartet
Susanna Wallumrød synger Gunvor Hofmo
Festivalåpning
Vilt Fritt
Watts/ Weston/ Edwards/ Sanders
All Included
Farmers Market
Klubb BLÅ: Diskorama
Klubb BLÅ: Klubb Vriompeis
Sten Sandell / Paal Nilssen-Love
Jazzparade
Nattjam: Einer
Bjørgeengen + Tilbury + Rowe
Copenhagen Jazz Festival presenterer:
Noora Noor
Bushman´s Revenge med Kjetil Møster + David Wallumrød
Axel Skalstad Kvintett
The Living Room m/Koichi Makigami
Amund Maarud
Hedvig Mollestad trio
Klubb BLÅ: Raggabalder
Hanne Hukkelberg
Poesioase: Hilde Louise Asbjørnsen
Elin Larsson Group
John Edwards
Vilt Fritt

2012

Tinariwen + Dee Dee Bridgewater
Atomic
Joe McPhee / Evan Parker Duo
DATAROCK + Timbuktu
Getatchew Mekuria & The Ex & Guests + Flaming Lips
Vijay Iyer Trio
Klubb BLÅ: Koeju Live Club Session
Led Bib
Nina de Heney
Martin Hagfors
Hagfors Gebhards Hallo!
Mats Eilertsen SkyDive Quintet
Avanthagen
The Thing på Odd Fellow
The Turns Tentet + Sharon Jones & the Dap-Kings
Eple Trio med Karl Seglem
Arve Henriksen / Audun Kleive / Helge Nordbakken
Jam: Magnus Grimnes Kvartett
Lizz Wright og Raul Midón
Klubb BLÅ: Raggabalder Riddim Rebels
Klubb BLÅ: Paradise Hoetell med Silje & Christine
Selvhenter
Jazzintro: KNYST! + Moskus
Torben Snekkestad / Koichi Makigami
Agustí Fernández og Peter Evans + Jonas Kullhammar Trio
Klubb BLÅ: Contagious med Audun Vinger og venner
Elephant9 med Reine Fiske
Lindis Botolfsen: hyllest til Radka Toneff
Jam: Hanna Paulsberg Concept
Barnival: Rytmer fra verdensrommet
Josefine Cronholm
Jam: Ronja
Audun Haukvik med Big Mama Allpax
Ulf Myrvold Band
Solveig Slettahjell og Morten Qvenild
Jon Balke Magnetic Book
Poesioasen: Karl Seglem med venner
Krokofant med Jørgen Mathisen
Gypsy Mind
Prisvinnerkonsert: Arve Henriksen
Per Jørgensen and Friends
Jazz over melodier fra salmeskatten
Jam: Oscar Grönberg Trio
SAKA
Westerhus, Aarset, Endresen og Strønen
Barnival: Lyriaka
Je Suis!
Machine Birds
Poesioasen: LiveLien: Låvesalg
John Tilbury + Augstí Fernández
Black Motor

2011

Sylvia Ganush
Gumbo
Bergen Big Band med Terje Rypdal og Skywards
In The Country
Guro von Germeten
Ledfoot
Amund Maarud
Gammalgrass
Chrome Hill
Radu Malfatti / Klaus Filip
Hanna Paulsberg Consept
PELbO
Andrea Rydin Berge Kvintett
Joshua Redman / Brad Mehldau
BMX med Per Jørgensen
Jarle Bernhoft
Seun Kuti
Will Guthrie trio
Maria Kannegaard trio med Siri Gjære og Ola Kvernberg
Maya Homburger / Barry Guy
Urban Tunélls Klezmerband
Håvard Stubø Quartet med Jonas Kullhammar
Knyst (nattjam)
Microtub
Les sons du nuage
Chili Vanilla
Pedro Carmona-Alvarez (poesioase)
Peter Brötzmann / Evan Parker
Charles Lloyd New Quartet
Maria Faust Group
Damer i Blues: Rita Engedalen, Margit Bakken og Tuva Syvertsen + Shemekia Copeland
Barry Guy / Evan Parker / Agustí Fernández / Paul Lytton
Cæcilie Norby
Peter Brötzmann solo
Good Time Charlie
Du
Zu med Mats Gustafsson
Mopti (nattjam)
Kjell Gunnar Hoff band
Marianne Tovsrud Knutsen
Magnus Grimnes m/Gro Marthe Dickson og band
Eplemøya Songlag (poesioase)
Arild Andersen Quintet
Barry Guy New Orchestra
Primus
Motorpsycho
Peter Brötzmann / Massimo Pupillo / Paal Nilssen-Love
Christer Knutsen
Valkyrien Allstars
Marilyn Mazur Celestial Circle
Monolithic
Shotgun (nattjam)
Black Ingvars (barnival)

2010

Kenneth Ekornes (Barnival )
Christianssand String Swing Ensemble
Klüvers Big Band m. Marius Neset & Bobo Moreno
Lonley Woman & David Murray
Louisiana Red & Billy T Band
Sylvia Ganush
Shining
Ba-jazz (Barnival)
Keith Rowe
SOFA 10-års jubileum: M Doneda + I Zach + I Grydeland + TOOT + No Spaghetti
Cinnamon ReSource/Ferner-Juliussen (Jazzintro)
Ketil Bjørnstad & Svante Henryson
Paal Nilssen-Love & Nils Henrik Asheim
Knut Reiersrud & Masha Vahdat
Röyksopp
Ballrogg
Cor Fuhler/ Jérôme Noetinger/ Marcus Schmickler
Ole Morten Vågan m/band (Prisvinner-konsert)
Notodden Blues Road Show
Gumbo med Tricia Boutté
Zanussi 5
Oro
Bar(n)e Egil (Barnival)
Nate Wooley solo
Schneeweiss & Rosenrot
Lindis Bottolfsen & Nordlys
4 fyrer me’n Alf (Poesioase)
Bill Frisell Trio
MIMEO
McCoy Tyner trio med Joe Lovano
Tortoise
Lord Kelvin
Lean Left (PNL, Vandermark, Terry Ex & Andy Moore)
Jan Erik Vold, Bill Frisell & Arild Andersen
Groovy Company
Knut Reiersrud band
En Route
trioVD
Plyhm
Den blåaste natt (Poesioase)
Chris Corsano solo + Evan Parker solo + Kaffe Matthews/ Phil Durrant duo (Avanthagen)
Maria Scharwiess
Lina Nyberg
Damer i Blues: Rita Engedalen, Margit Bakken, Merete R.Solli + May Irene Aasen
Kornstad/ Hollenbeck/Sverrison
Jaga Jazzist
Chet spiller ikke her (Jazz & teater)
Evan Parker, Chris Corsano,Nate Wooley Trio
The Grand
Hovedøen Social Club
Bullet
Solveig Slettahjell & The Slow Motion Orchestra
Møster! (Kjetil Møster, Kenneth Kapstad, Ståle Storløkken, Nicolai Eilertsen)

 

2009

Blood Sweat Drum’n bass Big Band
Barnas Supershow (Barnival)
Tord Gustavsen ensemble
Toy Machine
Hanne Hukkelberg
Orbo
Noora Noor
Streifenjunko
Sic!
Hoem/Simonsen
The Core & More
Helge Lien mfl (prisvinnerkonsert)
Frode Nymo
Knut Buen & Jackie Leven
Johannes Bauer Trio
Eivind Aarset & the Sonic Codex Orch.
John Scofield
Farmers Market
John Butcher solo
I Tråd Med Musikken (Barnival)
Christian Meaas Svendsen & Therese Lech
Paavo
Anne-Marie Giørtz (Poesioase)
Fredrik Ljungkvist Yun Kan 10
Motif M/gjester
Zap Mama
Håvard Stubø: WES!
Shuffle Service + Robert Gordon & Chris Spedding
Mokuto + Herb Robertson, Fred Frith
Dodo Miranda + Merete R Solli band
supersonic rocketship
Trampled Under Foot
Astrid pedersen
Camilla Granlien: Jarnnetter (Poesioase)
John Butcher/Fred Frith + F Ljungkvist + R Strid/S Jernberg
Arild Andersen/Tommy Smith/Carsten Dahl/Paolo Vinaccia
Sister Maj’s Blouse
Humvee
Chick Corea solo
Juxtaposed
Sinne Eeg
Kaizers Market
Greasy Gravy
Paal Nilssen-Love, Tobias Delius, Jeb Bishop, Johan Berthling
Grupo Zanza
Tommy Tokyo

2008
Anthony Braxton’s Diamond Curtain Wall trio
Autronic & Flux (Jazzintro)
Bedrock Blues Band + Red Hot
Bjørn Berge
Bushman’s Revenge
Casiokids
Charlotte Hug
Christer Knutsen’s Sacret Hearts
Dabrhahi
Dans Les Arbres
Frederic Blondy, Charlotte Hug & Morten B Engebretsen
Free Fall
Hallgeir Pedersen Trio
Ingrid Mjanger & Paul Holden
JB & The Delta Jukes
Jonas Kullhammar/Fredrik Ljungkvist/Paal Nilssen-Love/Jonas Westergaard
Jupiter m/Jonas Kullhammar
Klangbein
KORK & Petter Wettre kvartett
Labfield m/Ståle Storløkken
Lande, Husby, Kaspersen, Elveland
Lindis Bottolfsen
Madrugada
Marcus Strickland
Mathias Eick band
Mats Gustafsson
Merete Rustand Solli
Morten Qvenild m/gjester
Original Silence
Pasborg’s Odessa 5
Peter Jacquemyn
Peter Jacquemyn & Charlotte Hug duo
Paal Nilssen-Love & Joe McPhee
Real Ones
Rita Engedalen
Ron Carter
Roy Hargrove quintet
Saxophone Summit (Lovano, Liebman, Coltrane etc)
Silje Nes
Sondre Lerche & Marinemusikkens storband
Supersilent
Terrie Ex & Xavier Charles duo
The Fat Is Gone
The Nigel Kennedy Quintet
The Stoken Experience
The Thing m/Ken Vandermark
Tierney Sutton Band
TreVerk: Johannes Martens, Trygve Seim, Kristin Martens, Christian Wallumrød og Arve Henriksen
Tribute to Hank Mobley (K Öhman, T Johansen mfl)
Triztan Vindtorn
Wayne Shorter Quartet (feat. Brian Blade, John Patitucci & Danilo Perez) & Imani Winds
Wildbirds & Peacedrums
Wonderbrazz

2007
Anders Aarum Kvartett
Big Satan
Bluesasylet (Knut Borge, Knut Reiersrud, Louisiana Red, Vidar Busk mfl)
Bull of the Year
Christianssand String Swing Ensemble
Christine Tobin
Dee Dee Bridgewater
Delirium
Erika Stucky
Fliflet/Hamre
Fra De Varme Lande
Frode Grytten
Funky Butt
Gjerstad & Nilssen-Love 4tet
Grupo Zanza
Huntsville (feat. Nels Cline & Glenn Koche)
Håkon Kornstad
Håvard Wiik
Ibrahim Electric
Jazzkamikaze
Joshua Redman
Jørn Winness
Kenneth Ekornes
Knutsen & Ludvigsen
Kristin Wahl Flatland
Kåre Virud
London Community Gospel Choir
Lotte Anker’s Sonographic July
Marc Ducret
Mari Boine
Marilyn Mazur’s Percussion Paradise
Music For A While
Odd Andre Elveland trio
OffOnOff
Ole Jørn Myklebust & Jørn Øyen duo
Ornette Coleman
Oslo Sinfonietta m/Maja Ratkje & Poing
Puma m/Lasse Marhaug
Rita Engedalen & Backbone
Rita Engedalen & Margit Bakken
Rune Nicolaysen band
Serena Maneesh
Silje Nergaard
Ska Patrol
Storløkken/Hoven/Havenstrøm/Jørgensen
String Zone
Susanna & the Magical Orchestra
The Grand
Tim Berne & Tom Raney
Torstein Lofthus/ Nicolay Eilertsen/ Ståle Storløkken
Trinacria (Fe-Mail & Enslaved
Trondheim Jazzorkester
Vårs
Wilco

2006
Asbury Park med Martin, Lars & Line Horntveth, Odd Nordstoga, David Wallumrød, Christer Knutsen Andreas Mjøs, Rolf Yngve Uggen og Øystein Skjælaaen
Atomic
Ben Allison
Bill Frisell
Bobo Stensson Trio
Buddy Guy
Bugge Wesseltoft solo
Caledonia Jazzband
Christianssand String Swing Ensemble
Dianne Reeves
DJ Strangefruit’s Mongolian Jet Set
Enrico Rava & Jesper Bodilsen trio
Ensemble 96 (m/Jon Balke)
Epidemic feat Gisle Frøysland
Fred Frith solo
Funky Faculty
Globe Unity Orchestra
Gumbo & Dodo Miranda
Gumbo m/Dodo Miranda, Full hals, Funky Faculty
Han Bennink
Han Bennink & Peter Brötzmann Duo
Hanne Hukkelberg
In the Country
Jan Kåre Hystad kvartett
Jazzintro: Hat:trick og Supersonic Rocketship
Jørn Winness kvintett
Kjell Gunnar Hoff kvintett
KORK + Sofian, Torhild Sivertsen, Inger Lise Rypdal og Noora Noor
Levi Henriksen
Low Frequency In Stereo
Lizz Wright
Michiyo Yagi
Nissa Nyberget og Elisabeth Lindland
POING feat Dror Feiler
Sidsel Endresen solo
Solveig Slettahjell and the Slow Motion Quintet
Southpaw String Zone
Supersilent
Syng, klapp og swing
The National Bank
Thorbjørn Zetterberg band
Torunn Eriksen
Tribute to Miles and Coltrane – Nils Petter Molvær band + Petter Wettre, Håvard Wiik, Ingebrigt Flaten & Paal Nilssen-Love
Ultralyd
Vargtime med Gunnar Staalesen
Vårs
Wibutee

2005
Alex von Schlippenbach trio
Andratx!!!!
Arve Henriksen/Marc Ducret & Sissel Vera Pettersen
Brad Mehldau
Chick Corea & Touchstone
Christianssand String Swing Ensemble
Cloroform & Shining
Dee Dee Bridgewater
DJ Audun Vinger
Fe-mail/ Wolf Eyes
Glogerkonsert med Reidar Hauge
Grenseløs Gud av Eivind Skeie og Geir Lysne
Gumbo
Gåte
Henry Grimes Trio ft. David Murray & Hamid Drake
Hilde Louise Asbjørnsen/ Nora Brockstedt
Hopalong Knut
Ingebrigt Håker Flaten kvartett
Jamie Cullum
John Zorn Acoustic Masada & Dave Douglas mfl
Jon Balke Magnetic North Orchestra
Ken Vandermark, Anders Hana mfl.
Ketil Gutvik F E M
Kjetil Møster
Lars Saabye Christensen & Kåre Virud
Lucia Rècio
Made in Corea
Madeleine Peyroux
Marilyn Mazur’s Future Song
Motif m/gjest
Niko Valkeapää
Offisiell åpning av den
Ole Paus & Real Ones
Otis Taylor/Lucky Peterson
Otis Taylor/Lucky Peterson
Paal Nilssen-Love & Ken Vandermark + Hamid Drake & Petter Wettre
Royal Garden Jazz Band & Mart Rodgers Manchester Jazz
Rudi Mahall solo/Anders Hana solo
”Små sanger mest i det blå”
Sofian
Stor frikonsert m/ Vitalprisutdeling
Sølvskattejakt for barn, $ til jazzhuset
The Mingus Big Band
Tómas R. Einarsson: Havana
Tord Gustavsen Trio
Tys Tys
Ytre Suløens Jass- ensemble m/ Tricia Bouttè

2004
80 grader aust for Birdland
Amund Maarud Band
ATOMIC
Avanthagen: McPhee, Gustafsson, Charles m.fl.
Big Bang
Bjørn Berge + Martin Hagfors & Cream Of The Crop (Jaga Jazzist, Hellbillies, Motorpsycho, Askil Holm, Home Groan)
Blonde Redhead
Bob Dylan messe
Christianssand String Swing Ensemble
Christina Bjordal Band
Det 20. århundre i Oslo
Elias Akselsen + Ravi & DJ Løv
Elias Akselsen + Stian Carstensen
Fredrik Ljungkvist Yun Kan (S)
Frikonsert + Vitalprisen + malejam
Funkis
Glogerkonsert
Hanne Hukkelberg m/band
Jan Erik Vold og Kåre Virud + Mathias Vauldal
Jazz og eventyr
Jazzparade m/Blekkulf og Rokkerolf
Joe McPhee solo + Ingar Zack og Ivar Grydeland duo
John Scofield, Bill Stewart og Steve Swallow (US)
Jonas Kullhammar kvartett (S)
Jubileumsvarieté: Knut Borge, Bodil Niska, Karin Krog, Hallgeir Pedersen, Tore Johansen, Christina Bjordal, Lars Martin Myhre, Per Husby m.fl.
Kameramuseet
Kaptein Kaliber Storband
Kjell Gunnar Hoff kvintett
Lina Nyberg m/band (S)
Live Maria Roggen
Magnet + Ralph Myerz And The Jack Herren Band
Milton Nascimento (BRA)
Ole Jørgen Bardal m/band
Ornette Coleman m/band
Palace Of Pleasure + Pleasure
Petter Wettre, Knut Riisnæs, Frode Nymo m/band
På hodet bak fram
Quarter Past
Rubbel & Beat
Silent Block
Silje Nergaard m/band Support: Bafo Bafo (Sør-Afrika)
Solo Cissokho
Solveig Slettahjell Slow Motion Orchestra
Stein, ild og is
Susanna And The Magical Orchestra + Magne Vestrum og Morten Engebretsen duo
Sven Klangs Kvintett
The Core
The Thing m/Joe McPhee og Cato Salsa Experience(S/US/N)
Tomasz Stanko m/band (PL)
Torhild Sivertsen og Notodden Bluesband
Trüben
Tungtvann + Jaa9, OnklP (Dörty Oppland)
Utstilling: Daniel Østvold
Utstilling: Inger Jensen
Utstilling: Spaceinvaders

2003
Alexander rishaug
Amund Maarud Band
Andreas Meland
Axel Dörner
Brazz Bros
BuskeRud (Busk og Reiersrud)
Come Shine
m/ Kringkastingsorkesteret
David Thor Jonsson Trio
DEL
Diana Krall
Eugene Chadbourne Pat Thomas
jimmy carl black
Gumbo
GUSH
Gåte
Håkon Kornstad Trio
Håvard Wiik Trio
Ingebrigt Flaten
Jaga Jazzist
Jay Shankar & P. Abdoli
Jazzkammer
Joe Lovano hyller Caruso
Jøkleba
Kathryn Tickell
Kim Hiorthøy
lars kurverud
Lyriaka
Maja Ratkje
Megatsunami
Meret Becker
Motif
Nils-Øivind Haagensen
& Bertrand Besigye
Parish m/ Solveig Slettahjell
Phil Minton & Roger Turner
Rita Engedalen / Margit Bakken
Sidsel Endresen
& Bugge Wesseltoft
Samsara
Solid!
The Real Thing
Titilaria kompani
Tub Quartet
Urban Connection
Vamp med Kolbein Falkeid
Wunmi

2002
Anders Aarum Trio + jam
Atomic
Bugge Wesseltoft N.C.J. feat. Joshua Redman
Charlie Parker Tribute: Haynes, Garrett, Payton, Kikoski, McBride
Christian Wallumrød Qrt.
David S Ware & Matthew Shipp duo
Dj Annie/dj Kaukolampi/ OP:L Bastards
Elvin Jones Jazz Machine
Ikkje noko herk med perk
Jaap Blonk
The Jack Brothers
Jacob Young New Edition Band
Jazzintro 2002: Bjørn Vidar Solli Band, Sphinx
Joshua Redman New Band
Kaizers Orchestra feat. Stian Carstensen
Keith Rowe /Toshi Nakamura
Koko Taylor
Kristin Asbjørnsen m/flere
Lars i pipa
Lotta Melin
Magnus Grønneberg/Wildenvey-Rock
Mari Boine Band
McCoy Tyner & B Hutcherson m/Qrt.
Melvin Taylor
Nymark Collective
P Brötzmann Chicago Tentet
Paul Lovens & Thomas Lehn
Paal Nilssen-Love feat. Evan Parker
Poesioase: ‘Jeg er Maria’
Skinnvotten
Solveig Slettahjell Orchestra
Tom Harrell Qnt.
Tungtvann
Uri Caine Trio
Vidar Busk – ‘Venus Texas’
Wibutee

2001
Andrew Cyrille / Oliver Lake / Reggie Workman Trio
Arve Henriksen Spesial
Bertine Zetlitz
Bob Hund
Brad Mehldau Trio
Cecil Taylor Solo
Come Shine
Dave Douglas
Derek Bailey / Susie Ibarra
Drums Across
Heksagon og Elvis
Howard + Russion Percussion + DjFloora
Isglemsen
Jo Nesbø
John Scofield Quartet
Jon Ebeson / Morten Halle Quartet
Kj. Bjørgeengen + Otomo Yosihide
No Spagetti Edition feat. Bailey / Ibarra
Oslo Fluid
Otis Rush Band
Petter Wettre
Rebekka Bakken / W. Muthspiel
Reidar Larsen Band feat. Roy Rogers
Røyksopp
Shining
Silje Nergaard
Tu:ba!
Wayne Shorter Quartet

2000
AALY Trio & Ken Vandermark
Asgeir!
Ba-jazz
BB King & his Band
Black Beauty
Brecker & Metheny Special Quartet
Charles Gayle Trio
Charlie Hunter/Leon Parker
Christian McBride Band
Deborah Coleman
Dewey Redman
Fang en drøm og bli med
Håkon Kornstad Trio
Jaga Jazzist, Transjoik, Jørn Øien Jam Band
Jungle Boys
Kjersti Stubø Band
Kongsberg Groove Department
Ladysmith Black Mambazo
Mingus AHH Uhm!
Patricia Barber
PN Love Project
Quality Grand Hotel Jazz Orchestra ,/Putte Wickman
Ralp Myers & the Jack Herren Band
Regina Carter Quintet
Roy Haynes Trio
Shemekia Copeland
Sidsel Endresen New Band
Slemme Lars og Trofast Ørn
Sonic Youth
Spacebopsircus & Sternklang
Tri-Dim

 

1999
Alvin Youngblood & Knut Reiersrund
Audun Kleive New Band
Bugge Wesseltoft
Dianne Reeves Sext
Dj’s (N,UK)
Esbjørn Svensson Trio
Hege Saugstad Band
Herbie Hancock
Håvard Wiik Jam Band
Ingrid Jensen Qrt
Jazid DJ Collection
Joshua Redman
JøKleBa
Kenny Garrett Qrt
Kristin Asbjørnsen Coloured Moods
Marc Ribot Cuba
Nigel Kennedy
Nils Petter Molvær
Mingus AHH! UHM!
N.O. Johansen Sext
Oslo Sinfonietta
Paul Bley Duo
Per ‘Texas’ Johanson Qrt
Seim/Vesala Qrt
Sex Mob
Sigurd Køhn
Supersilent
The Quality Grand Hotel Jazz Orchestra
Tricky
Vertavo Qrt
Vidar Busk & his True Believers

1998
Branford Marsalis Quartet
Bugge Wesseltoft m/DJ
Cassandra Wilson
Chick Corea & Origin
Claire Martin Quartet
Clarence ‘Gatemouth’ Brown
Dave Holland Group
David Sanchez Quintet
Dj Prince Thomas, folk & røvere, Sjur Miljeteig
Eldbjørg Raknes Trio
Experimental Sessions
folk&røvere
G. Johansen, I.H. Flaten
Hovland & Dei Nye Kapelanane
Luther ‘Guitar Junior’ Johnson
Marianne Antonsen Soul Kitchen/QOV Elektrisk Trio/Terje Johansen Trio: Remembering Chet Jam Band
Markus Midrè og Sjur Miljteig
Odd Børretzen og Lars Martin Myhre
Sam Rivers Trio
Siri Svale Band
Sunde, Gewelt & Eberson
Take 6
The Håvard Wiik Jam Band
The Quality Grand Hotel Jazz Orchestra
Uchihashi Kazuhisa/Ned Rothenberg/Samm Bennet

1997
Ornette Coleman
Joe Lovano
Roney Walace
Miriam Makeba
Bendik Hofseth & Django Bates
Petter Wettre
Debbie Harry & The Jazz Passengers/ Susanne Lundeng
Sigurd Køhn
Ninja Tune: Dj Food & The Herbalizer
Lamb/Subgud & Demondans
Bloomdaddies
Kåre &The Cavemen
Mickael Hill Blues Mob
Horns for Hire
Big Daddy Kinsey
Kronos Qrt.
Marc Ribot
Reggie Workman
Close Eraser/Finnerud Trio
Ahmad Jamal
Nils Petter Molvær
Inderberg/Aksdal
Storeslem
Konkova Jam Band
Stoken Experience
Arild Nyquist
Kjell Erik Vindtorn
Winther Andersen/Storm-Mathisen/Engels

1996
Chick Corea and Friends feat. Roy Haynes, Joshua Redman, Wallace Roney, Chris McBride
Kenny Garrett Quartet feat. Pat Metheny, Nat Reeves, Jeff ‘Tain’ Watts
Mark Whitfield
Roy Hargrove
Myth Science
All Stars Band feat. Koko Taylor, Kenny Neal, Lonnie Brooks, Corey Harris
Nnenna Freelon
Ronnie Earl & The Broadcasters
Morphine
Sigvart Dagsland
Marilyn Crispell
Kvitretten
Staffan William-Olson/Egil Kapstad
Amundsen/Johansen Kvartett
The Organizers
Olga Konkova Trio
Asker Storband
Jan Erik Vold

1995
Lucky Peterson
Roy Hansens orkester
Storytellers
Motorpsycho/The Source
Jacky Terrason
Farmers Market
Bever
Junk Genius
Element
John Zorns Masada
Iver Kleive Kompani
Arnesen, Gewelt, Christiansen
Mari Boine/Youssou N’Dour
Joshua Redman Quartet
Jimmy Johnson
Fliflet/Hamre/Nummine
Jacob Young
Real Thing, Storytellers, Sven Henriksen
Dag Arnesen Trio
Knut Borge Leif ‘Smoke Rings’ Anderson
Wynton Marsalis/Lincoln Center Jazz Orchestra

1994
Terje Rypdal Orchestra
Aley Riel, Niels Henning Ørsted Pedersen, Ole Kock Hansen, Ulf Wakenius
Roy Rogers & the Delta Rhythm Kings
Royal Garden Jazzband
Girl Talk
Art Ensemble of Chicago
Knitting Factory Project
Änglaspel
Arnesen, Christiansen, Gewelt
Wallumrød/Storløkken ‘Eightthirties’
Marc Johnson
Steve Coleman Metrics
Johnny Copeland
Sirkel-saga
Geir Wentzel Trio
Mulen Portland Combo
‘On the corner’
Barbara Hendricks m/Monty Alexander Trio
Kjetil Bjørnstad, Kjellemyr, Rypdal,Christensen

1993
Joe Henderson Trio feat. Al Foster and Dave Holland
Bill Frisell Band
Maceo Parker & Roots Revisited
John McLaughlin Free Spirits feat. Dennis Chambers and Joey DeFrancesco
The Real Thing
Nigel Kennedy Band
Charles Lloyd Quartet
Norsk Utflukt
Petter Wettre Kvartett
Damorkestern
Leif Simensen Trio
Kjellemyr, Kleive, Molvær, Wesseltoft
Farmers Market
Ole Edvard Antonsen med Arild Andersen, Gunnar Andreasen Berg og Paolo Vinaccia
Defunkt

1992
Chick Corea & Friends
Synthesis
Bo Diddly jr. & Blues Revue
Albert King Ophelia Ragtime Orchestra
Airamero
Siri Christensen Inside Out
Aztec Two Step & the Horny Horns
Niels Henning Ørsted Pedersen trio
Marilyn Mazur’s Future Song
Ab und Zu
Ym-Stammen
Hofseth-Reiersrud-Kleiven
Jan Erik Vold m/Trio
Veslefrekk
Rocket No. 9
Big Time Sarah & Blues Revue

1991
The Blues Revue with Big Jay McNeely
Valkyrien teater
Airamero
Hulbækmo/ Jacobsen/ de Carvallho
Kongsberg Storband
Håkon Austbø og Bengt Hallberg
Louis Stewart kvartett
Andersen/ Towner/ Vasconcelos
Geir Lystrup og nye Godtfolk
Søyr
Hector Bingerts Latin Lover m/Janne Schaffer
Oslo Saxophone Choir/ Skoglund/ Dagsland/ Nordstoga
The Blues
Norske Rytmekonger m/Bent Persson
Good Times Charlie
FNJ_Session
Cecil Taylor Feel Duo
Vocal Summit meets Itchy Fingers
Hot Club de Norvege
Al Di Meola World Sinfonia

1990
Folk er rare
King Snake Blues Caravan
…and we hate Johnny
Koumane Sereba Show
Ettrobop
George Adams Sextet
Arve Tellefsen + Terje Rypdal kvartett
Eventyr ensemblet
Le Descarga
Royal Garden Jazzband
Folk er rare
King Snake Blues Caravan
…and we hate Johnny
Koumane Sereba Show
Ettrobop
George Adams Sextet
Arve Tellefsen + Terje Rypdal kvartett
Eventyr ensemblet
Le Descarga
Royal Garden Jazzband

 

1989
Roy Rogers & The Delta Rythm Kings
Gunnar Nilsen sekstett
Jimmy Heath Quartet
Chick Corea Akoustic Band
Maiden Speech
Pernille Anker, Kristin Holteng
Reidar Larsen Band
Steve Lake Red Hot Pepper
Ruben Rada & La Banda
Karen Mantler & ‘My cat Arnold’
Liz McComb/ Johnson/ Erskine trio
Visvas
Aztec Two Step & the Horny Horns
Charles Mingus Super Band
Dag Arnesen kvintett

1988
Big Twist and the Mellow Fellows
Øystein Norvoll kvintett
Ab und Zu
Westbrook Rossini
Ballongteateret
The Wooly Bully’s
Swingfot Jazzband
Jazznost Orchestra
Chapter Seven
Niels Lan Doky Quartet
Requiem
Dedication Orchestra
Bikuben Musikkteater
Gunnar Nilsen sextet
Michel Petrucciani trio
Festival Design
Musidra
James Blood Ulmer/ Jamaaladeen Tacuma Sp.Project
Craig Harris and the Tailgaters Tales

1987
Roomful of Blues
Royal Garden Jazzband
Vigleik Storaas kvartett
Quest
Willem Breuker Kollektief
Petrusjka Teater
Harald Gundhus Group og Caramel
Norske Rytmekonger (NRK)
The Crusaders
Tolvan Big Band
Dick Heckstall-Smith with Julian Bahulas-Electric Dream
Per Husby International Orchestra
Titti Sjøblom m/Arne Domnerius/ Bengt Halberg/ Rune Gustavson
Jan Garbarek Group
Exbalkonteateret
Kongsberg Storband
Thelonious Monk Memorial
Henderson/ Shaw Very Specil Quintet

1986
Arild Andersen-Alphonse Mouzon-Frode Alnes trio
Notodden Bluesband
Stein Lunde
Carla Bley sextet
Richie Cole Alto Madness
Elever fra Ragna Ringdals Dags. og Kongsberg Treningsskole
Bjørn Thoroddsen Quartet
Trond og Roy
Hot Club de Festival
Simons glade seks
Mwendo Dawa
NU
Kongsberg Storband
Svein Olav Blindheims kvartett
Position Alpha m/Lille Frøen Saxofonkv.
Billy Harper/Sonny Fortune Quintet
Perkusjonsworkshop-Alex Riel og Jon Christensen
Jan Erik Vold/Egil Kapstad/Nisse Sandstrøm/Red Mitchell
Michel Petrucciani/Jim Hall Quartet

1985
The Heavy Gentlemen
Hanto
Duke Robillard & The Pleasure Kings
Asker Puppets
McCoy Tyner trio
Istanbul Express
Kahn Jamal/Charles Tyler Quartet
Force Majeure
Musikerverkstaden
Bobby Mcferrin
Jack Dejohnettes ‘Special Edition’
Royal Garden Jazzband
New Cool Quartet
Janne Schaffer/Bjørn/ Lindh/ Arild Andersen/ Pål Thowsen
Arild Nyquist
Linton Kwesi Johnson/ Dennis Boyell & the Dub Band
The Swingle Singers
Ragnarock, Terje Rypdal trio m/Palle Mikkelborg
The Parish Reunion Band, John McLaughlin/Jonas Hellborg
Anette Peacook m/Roger Turner

1984
Blueslaget m/Telemark Horns
Son Mu
Miriam Makeba
La Strada Musikkteater
Paquito D’rivera Quintet
Lester Bowie Brass Fantasy
Marits teater
Friends
String Connection
Kongsberg Storband
Weather report
Chicago Blues Meeting
Sigurd Berge
Gerhard Aspheim Oldtimers
AHA
Dave Holland Group
Hønefoss Storband
Brdr. Balkes Etno Funk
Pizzikato Musikkteater
European Jazz Ensemble
Golden Gate Quartet

1983
Chick Corea/Gary Burton duo
Hannibal Marvin Peterson Quintet
James Cotton Bluesband
Drammen Teaterorkester m/dansere
The Four Roosters + 2
Slickaphonics
Joe Christensen/Arild Andersen kvintett
Jazzpønkensemblet
Kongsberg Viseklubb
Aki Takase trio
Royal Garden jazzband
Anne-Marie Giørtz kvintett
Herbie Mann Quintett
Jack Walrath Quintet
Nybrufossens Brus
Johnny Thompson Singers
Kongsberg storband m/Kari Astrup
Musidra
Teatergruppen, Klassekameratense
Toshiko Akiyoshi m/Radiostorbandet

1982
Thad Jones Quintet
Notodden Bluesband
Six Winds
Ny Bris
AIR
Amatørstorbandet
SUN RA
Tom Næss
Nye Søyr
Jim Petrie’s Jazzband
Steve Dobrogosz kvartett
Circus Fantasticus
David Murray Octet
Hønefoss storband
Albert Mangelsdorff trio
Nordstrand Musikkselskaps kor m/Bernt Steens kvintett
European Group
Kongsberg storband
Cutting Edge
Irene Hovde og ‘Troillongan’
Tabackin/Akiyoshi Big Band

1981
Lou Donaldson Quartet
Hartvik and the Heartbreakers
Frode Thingnæs kvintett
Betty Carter + trio
Stan Getz Quartet
Amatørstorbandet
Woody Shaw Quintet
Mokke og Høst
Thorgeid Stubø kvartett m/Knut Riisnæs
Swingfot Jazz band
Bennie Wallace trio
Sandefjord storband
Mingus Dynasty
Stein Lunde
Steve Lacy Sextet
Carl Magnus Neumann med venner
Kongsberg storband og deler av Kongsberg Kantori
Scene 7
Thad Jones Eclipse
David Schnitter Quintet

1980
Johnny Griffin Quartet
David Liebman Quintet
Arild Andersen Int. Quartet
Cannonball Adderley Brotherhood
Brecker Brothers Sextet
Amatørstorbandet
Harald Gundhus/Eivin Sannes kvintett
Søbstad/Arnesen kvartett
Appaloosa Mainstream Ensemble
David Murray Trio
Art Blakey’s Jazz Messengers Big Band
Drammen Storband
Georg Coleman Octet
Kongsberg Storband + Guttorm Guttormsen
Surprise
Ski Storband
Art Ensemble of Chicago
Art Pepper Quartet

 

1979
Sonny Rollins Quartet
Bill Hardman/ Junior Cook Quintet
Etta Cameron + Horace Parlan Quartet
Jon Balke/Jon Eberson kvartett
Dollar Brand’s African Orchestra
Amatørstorbandet
Guttorm Guttormsen kvartett
Stokstad/Jensen Tradband
Georg Russel/Jan Garbarek + 22
Stein Lunde og musikkgruppa ‘Mus i hus’
Leroy Jenkins Trio
Bjørn Johansen/Egil Kapstad kvartett
Kongsberg Storband
Ron Carter/Buster Williams Quartet
Jim Hall/Bob Brookmeyer
Chet Baker Quartet

1978
Ornette Coleman Sextet
Magni Wenzel + Egil Kapstad kvartett
Rena Rama
Knut Riisnæs kvartett
Woody Shaw Quartet
Freddy Hubbard Quintet
Amatørstorbandet
Brian Brown Quartet
Samuel Dent Memorial Jazz band
Lillestrøm Samleband
Swingle Singers II
Bjørn Alterhaugs kvintett
Kongsberg Storband
Scene 7
Frank Foster’s living color
Betty Carter + John Hicks Trio
Gil Evans Orcestra

1977
Frode Thingnes kvintett
Michal Urbaniak ‘Fusion’
Ted Curson & Company
Bjarne Nerem kvintett
‘Låter’ (J Garbarek), Amatørstodbandet
Søyr
Hannibal Marvin Peterson & the Sunrise Orchestra
Globe Unity Special
Sandvika Storband
Barry Miles/Eric Kloss duo
Radka Toneff kvintett
Drammen storband
Thad Jones og Festivalstorbandet 1997
Jimmy Owens Quartet
Royal Garden Jazzband

1976
Kjell Bartholdsens kvartett
Webster Lewis Quintet
Art Blakey & the Jazz Messengers
Arild Andersen kvartett
Sonny Stitt/Philly Joe Jones Quartet
Archie Shepp Quintet
Elisabeth Klein
Amatørstorbandet
Canal Steet Jazzband
Cecil Taylor Unit
Kenny Wheeler sextet
Nils Petter Nyren kvartett
Scene 7
Guttorm Guttormsen/Per Kristian Ekholt Storband
Stan Getz Quartet
Walter Norris/Red Mitchell
Per Husby septett

1975
Cedar Walton Quartet
Ed Thigpen’s Action-re-action
Kalle Neumann/Chrstian Reim kvartett
Charles Mingus Quintet
Don Cherry Sextet
Sigurd Berg og Finn Mortensen Ny Musikk-ensemblet
Christiania Jazzband
Norman Connors Quintet
Billy Harpers QuintetPolish Jazz Studio
Guttorm Guttormsen kvartett
Bjørn Boysen
Elvin Jones Sextett

1974
Sonny Rollins Quintet
Karin Krog/Bjarne Nerem kvintett
Jan Garbarek kvartett
Nils Henning Ørsted Pedersen kvintett
The Art Ensemble og Chicago
Amatørstorbandet m/Svend Baarring
Stokstad/Jensen Trad Band
Billy Cobham Spectrum
Namyslowski kvartett
Randy Weston Quartet
Arild Andersen kvartett m/Bergen Balladeorkester
Bergen Jazzforum
Thad Jones/Mel Lewis Big Band

1973
Bjørn Johansen kvartett
Kenny Drew trio + Johnny Griffin
Rob Agerbeek Quintet
Allan Botschinsky sekstett
Paradox
Gary Bartz NTU Troop
Royal Garden Jazzband
Sax Meeting
Moose Loose
Boston Art Ensemble
Summit
Gerald Wilson m/Festivalstorbandet
McCoy Tyner Quartet

1972
Webster Lewis trio
Ted Curson m/Kenny Barron trio
Yusef Lateef Quartet
Nordic Jazz Workshop
Jan Garbarek trio
Michal Urbaniak Quintet
The Big Chief Jazz Band
John McLaughlin & Eve McLaughlin
Kalle Neumann kvartett
Geir Henning Bråthen
Jimmy Owens Quartet plus one
Oliver Nelson m/Festivalstorbandet
Ensemble 1972

1971
Sonny Rollins Quartet
Mal Waldron Quintet
Don Cherry trio
Johnny Griffin/Art Taylor Quartet
Arne Nordheim
Georg Russel
Webster Lewis Quintet
Dizzy Gillespie m/Festivalstorband
Svein Finnerud trio

1970
Brotherhood
Erik Andersens kvartett m/Stokstad/Jensen Tradband
Bill Evans trio
Dollar Band
Min Bul
Bent Jaedig kvartett
The Full Moon Ensemble
Symfrones